Jak si vybrat správný opalovací krém?

Při ochraně pokožky před škodlivým UV zářením je opalovací krém nezbytností. Ne všechny opalovací krémy jsou si však rovné. Mnohé z nich obsahují škodlivé složky, které mohou způsobit víc škody než užitku. V tomto článku si projdeme základní doporučení, na co se zaměřovat při výběru správného opalovacího krému tak, abyste byli efektivně chránění před slunečnými paprsky.

Proč je důležité přečíst si složení opalovacích krémů?

DSC03158 (1)

Základní radou je si vždy přečíst složení opalovacích krémů nebo i jiných produktů, které si kupujete. Pro příklad uvádíme látku petrolatum, běžně známou jako vazelína. Ta by se v opalovacích krémech neměla rozhodně nacházet. A právě různé značky na rychlé opálení uvádějí jako hlavní složku vazelínu. Kvůli vazelíně mohou být takového opalovací krémy na slunci velmi škodlivé. Vazelína zanechává na pokožce film, který ucpává póry, čímž zabraňuje při přehřátí úniku potu přes pokožku. V důsledku toho se pokožka po poškození sluncem přehřívá a neregenuje. V dnešní době je také stále víc aktuální téma ochrana životního prostředí. A další nevýhodou vazelíny je, že je v přírodě nerozložitelná, což představuje hrozbu pro ekosystém.

Pozor na vazelínu a na škodlivé chemické filtry

Další škodlivou látkou mohou být různé chemické filtry, které často mnohé opalovací krémy obsahují. Některé chemické filtry pronikají do krve, například avobenzon, oxybenzon, oktokrylen a ecamsule. Tyto látky narušují endokrinní systém, a to jak u mořské fauny, tak také u lidí. Proto je třeba vybírat opalovací krémy, které respektují životní prostředí a naši pokožku. 

Na co se zaměřovat při výběru opalovacího krému?

Při výběru opalovacího krému je důležité dbát na více věcí. Níže jsme shrnuli ty nejpodstatnější:

Širokospektrální ochrana: Vyberte si opalovací krém, který chrání před UVA i UVB paprsky. Širokospektrálna ochrana: Vyberte si opaľovací krém, ktorý chráni pred UVA aj UVB lúčmi.
SPF 30 nebo více: Opalovací krémy s SPF 30 nebo vyšším faktorem poskytují přiměřenou ochranu před UVB paprsky.
Přírodní opalovací krémy: Hledejte opalovací přípravky, které využívají přírodní složky, protože je méně pravděpodobné, že způsobí podráždění pokožky a jsou často šetrnější k životnímu prostředí.
Nekomedogenní: Vyberte si opalovací krém, který je označený jako „nekomedogenní“, abyste zabránili ucpávání pórů.
Odolnost vůči vodě: Pokud plánujete plavat nebo vykonávat činnost, při které dochází k výraznému pocení, vyberte si voděodolný opalovací krém.
Typ opalovacího přípravku: Na výběr máte standardní opalovací krémy, spreje, oleje na opalování nebo másla na opalování. Závisí zejména na vašich preferencích, protože nelze jednoznačně vybrat nejlepší přípravek.
 

Úloha antioxidantů při ochraně před sluncem

DSC03178 (1)

Nedostatek antioxidantů ve stravě je také častou příčinou spálení od slunce. Konzumace většího množství syrových organických rostlinných potravin, jako jsou bobule a mikrořasy (spirulina, modrozelené řasy, chlorella), vám může pomoci vytvořit si vlastní vnitřní opalovací krém na ochranu pokožky před spálením. Je také důležité si uvědomit, že opalovací krém by neměl být vaší jedinou formou ochrany před sluncem. Měli byste také nosit ochranný oděv, jako je klobouk a sluneční brýle, a během nejteplejších částí dne vyhledávat stín. Díky těmto krokům si můžete bezpečně užívat slunce a chránit pokožku před poškozením.

Jaký zvolit ochranný faktor SPF?

Kromě toho, že dbáte na složení opalovacího krému nebo opalovacího spreje, je důležité si zvolit také správný SPF (ochranný sluneční faktor) pro váš typ pleti a aktivity, které budete na slunci vykonávat. Všeobecně odborníci doporučují používat opalovací krém se SPF alespoň 30, který blokuje 97 % UVB paprsků. Ale pokud máte skvětlou pleť, měli jste v minulosti rakovinu kůže nebo plánujete strávit na slunci delší čas, můžete zvolit vyšší ochranný fakto. Je také důležité pamatovat na správné nanášení opalovacího krému. Většina lidí neaplikuje dostatečné množství opalovacího krému, což může vést k nedostatečné ochraně. Odborníci doporučují použít alespoň 30 ml opalovacího krému na celé tělo a aplikovat ho každé dvě hodiny nebo ihned po plavání nebo zpocení.

Jaký typ opalovacího krému si vybrat?

Dalším faktorem při výběru správného opalovacího krému je typ opalovacího krému, který upřednostňujete. Existují dva hlavní typy opalovacích krémů: chemický a fyzikální. Chemické opalovací krémy fungují tak, že absorbují UV záření, zatímco fyzikální opalovací krémy je odrážejí. Někteří lidé upřednostňují fyzikální opalovací krémy, protože je méně pravděpodobné, že způsobí podráždění pokožky, zatímco jiní upřednostňují chemické opalovací krémy, protože mají tendenci se snáze nanášet a přilnout k pokožce. Výběr je jen a jen na vás. Pokud daný opalovací krém splňuje výše uvedená doporučení, nezáleží na jeho typu.