Rosacea nebo-li růžovka je chronické kožní onemocnění charakterizované zarudnutím, viditelnými krevními cévami a v některých případech vyrážkami podobnými akné na obličeji. Obvykle postihuje střední část obličeje včetně tváří, nosu, čela a brady. Zatímco rosacea nebo růžovka je často mylně považována za akné nebo alergickou reakci, je to odlišný stav s vlastním souborem spouštěčů a léčby.
Růžovka: Hlavní příčiny
Jaké jsou hlavní příčiny kožního onemocnění růžovka?
Růžovku způsobují mimo jiné genetické faktory
Při vzniku růžovky hraje významnou roli genetika. Máte-li rodinnou anamnézu růžovky aneb rosacey, je pravděpodobnější, že se u vás toto onemocnění vyskytne. Přesné genetické mechanismy nejsou stále plně prozkoumány, ale již nyní je jasné, že dědičnost je významným faktorem.
Růžovku způsobuje i velmi aktivní imunitní systém
Nadměrně aktivní imunitní systém je dalším faktorem, který přispívá k onemocnění rosacea. Imunitní systém může nadměrně reagovat na určité spouštěče, což způsobuje zánět a charakteristické zarudnutí spojené s tímto stavem. Tato abnormální reakce může být ovlivněna vnitřními (např. psychický stav) i vnějšími faktory (např. počasí).
Růžovka a environmentální spouštěče
Environmentální spouštěče (faktory prostředí), jakými jsou vystavení slunečnímu záření, extrémní teploty, vedra nebo silný mráz a vítr, mohou růžovku spustit nebo zhoršit. Mezi další běžné spouštěče patří některé koření, alkoholické a horké nápoje či stres. Lidé s růžovkou často poznávají symptomy v průběhu života. Onemocnění se často projeví právě tehdy, když jsou lidé vystaveni těmto specifickým spouštěčům.
Růžovka a roztoči Demodex
Demodex roztoči jsou mikroskopické organismy, které žijí na kůži a také se podílejí na růžovce. Lidé s rosaceou mají tendenci mít vyšší počet těchto roztočů, což může přispět k zánětu a podráždění. Přesný vztah mezi roztoči Demodex a růžovkou je však stále ve stádiu zkoumání.
Koho nejvíce postihuje růžovka?
Rúžovka (rosacea) postihuje především dospělé ve věku od 30 do 60 let a vyskytuje se častěji u žen než u mužů. Zejména ty ženy, které procházejí menopauzou, mají větší pravděpodobnost vzniku růžovky. Hormonální změny během menopauzy mohou spustit nebo zhoršit její příznaky. Ženy mají také zvýšenou tendenci k výskytu růžovky na tvářích a bradě. U mužů, u kterých se rosacea objeví, se však často vyskytují závažnější příznaky. U mužů je pravděpodobnější, že se u nich vyvine rinofýma. To je stav, při kterém kůže na nose výrazně zhrubne. Tato závažná forma růžovky je běžnější u starších mužů. Obecně jsou tímto onemocněním ohroženi zejména lidé se světlou pokožkou a lidé, kteří mají keltský nebo severoevropský původ. Tyto skupiny mají větší pravděpodobnost vzniku růžovky, ačkoli onemocnění může postihnout lidi jakéhokoli etnika.
Účinná přírodní léčba růžovky (rosacey)
Ačkoli v současné době neexistuje na růžovku žádný lék, přírodní léčba může pomoci zvládnout symptomy a zabránit zhoršení. Často se používá kosmetika. Tyto přírodní složky mohou pomoci:
Aloe Vera
Aloe vera je dobře známá pro své uklidňující a protizánětlivé vlastnosti, díky čemuž je vynikajícím přírodním lékem na růžovku (rosaceu). Pomáhá uklidnit zarudnutí a podráždění a zároveň poskytuje hydrataci. Organická šťáva aloe vera je ideální pro každodenní použití ke zklidnění pokožky.
Ovesné vločky
Koloidní ovesné vločky jsou přírodní změkčovadlo, které zklidňuje a hydratuje pokožku, proto je prospěšné pro lidi s rosaceou. Pomáhá posilovat kožní bariéru a uzamykat v ní vlhkost. Ovesné vločky spolu s dalšími účinnými přírodními složkami obsahuje také náš P-Biotický ochranný krém.
Damašská růže
Květová voda z damašské růže je ideální pro všechny typy pleti, zejména však zralou, podrážděnou, citlivou a celkově problematickou pleť se sklony k růžovce. Pomáhá se svěděním, uklidňuje a zmírňuje zarudnutí.
Tonikum pro problematickou pleť DIAMANT
DIAMANT - tonikum na problematickou pleť pro okamžitou hydrataci mastné pleti se sklony k akné a růžovce. Dočišťuje pleť, vyrovnává pH, zbavuje přebytečného mazu, vyživuje a hydratuje. Obsahuje spektrum účinných přírodních složek, které pomohou při zarudnutí, svědění a suché pleti.
Často kladené otázky k růžovce
Co spouští růžovku?
Běžné spouštěče růžovky zahrnují silné sluneční záření, stres, horka nebo mrazy, kořeněná jídla, horké a alkoholické nápoje. Je důležité identifikovat právě vaše spouštěče a pokusit se jim v co největší míře vyhýbat.
Může strava růžovku ovlivnit?
Ano, strava může růžovku ovlivnit. Potraviny a nápoje, které způsobují dilataci krevních cév, jako jsou kořeněná jídla, alkohol či horké nápoje, mohou vyvolat nebo zhoršit příznaky růžovky (rosacey). Strava bohatá na protizánětlivé potraviny, jako je ovoce, zelenina a omega-3 mastné kyseliny, může naopak pomoci zlepšit tento stav.
Je růžovka nakažlivá?
Ne, růžovka není nakažlivá. Jedná se o chronické onemocnění kůže, které je ovlivněno zejména genetikou či přehnanou imunitní odpovědí organismu. Nelze ji proto přenést z jedné osoby na druhou.
Může růžovku způsobit stres?
Ano, stres je častým spouštěčem růžovky. Stres může vést ke zvýšení zánětlivých reakcí v těle, což může zhoršit příznaky tohoto nepříjemného onemocnění. Zvládání stresu pomocí relaxačních technik, cvičení, dostatečně dlouhého spánku či konzultací s odborníkem může pomoci kontrolovat rosaceu.
Růžovka (rosacea): Zajímavá fakta
- Často se nazývá "Kletba Keltů", protože je nejrozšířenější mezi lidmi keltského původu.
- Mnozí lidé trpící růžovkou ani nevědí, že ji mají.
- Výraz „rosacea“ pochází z latinského slova „rosaceus“, což znamená „růžový“, což odráží červené zarudnutí obličeje spojené s tímto onemocněním.
- Může postihnout i oči ve stavu známém jako oční rosacea, což vede k zarudnutí, podráždění a otoku očních víček.
- Přestože na ní neexistuje žádný lék, důsledná péče o pleť a vyhýbání se spouštěčům mohou výrazně zlepšit příznaky a kvalitu života.