Svědění kůže, také známé jako pruritus, je běžný problém, který může postihnout kohokoli v jakémkoli věku. Svědění kůže může být způsobeno různými faktory, jakými jsou suchá kůže, alergická reakce, kožní onemocnění, jako je ekzém nebo lupénka, štípnutí hmyzem a další. I když se to může zdát jako zanedbatelný problém, je-li svědění kůže chronické, může výrazně negativně ovlivnit kvalitu života. V tomto článku se podíváme na složky a produkty přírodní kosmetiky, které se svědící pokožkou pomohou.
Příčiny svědění kůže
Příčin svědění kůže může být mnoho. Níže si rozebereme některé z nich.
Svědění kvůli suché pokožce
Suchá pokožka je jednou z nejčastějších příčin svědění. Když pokožka nemá vlhkost, je drsná, šupinatá a je náchylná k podráždění. Navíc vše může ještě více zhoršit chladné počasí, horké sprchy a kosmetika, která obsahuje agresivní látky.
Alergické reakce také způsobují svědění
Alergické reakce na určité potraviny, štípnutí hmyzem, léky nebo jiné látky mohou vést ke svědění kůže. Běžné alergeny zahrnují pyly a srst domácích zvířat. Pokud se po procházce na letní louce vrátíte se svědícími nebo zarudlými lýtky, jste pravděpodobně alergičtí na nějaké pyly.
Svědění kůže kvůli onemocněním kůže
Stavy jako ekzém, lupénka a dermatitida mohou způsobit intenzivní svědění. Tyto stavy často vyžadují specifickou léčbu a nezřídka i nepřetržitou, aby se symptomy udržely pod kontrolou. K takovým problémům se často využívají například krémy s obsahem kortikoidů, které jsou dostupné na lékařský předpis.
Způsobuje štípnutí hmyzem svědění?
Štípnutí hmyzem, například komáry, blechami, ovády nebo štěnicemi, může způsobit lokální svědění a nepohodlí. Pokud vás bodne najednou například více komárů na místě blízko sebe, může být pocit svědění opravdu velmi silný. Za všech okolností je však důležité neškrábat se, protože to může vést k infekci. Existují způsoby a přípravky na zchlazení bodnutého místa pro co nejrychlejší zklidnění daného místa. Co se týče komárů a jiného podobného hmyzu, ideální je prevence, a to ve formě repelentu nebo ochranného oblečení.
Jaké přírodní složky pomáhají od svědění kůže?
Přírodní kosmetika umí poskytnout úlevu pokožce, která svědí, bez agresivních chemikálií, které se mohou vyskytovat v běžných kosmetických výrobcích. Navíc mohou tyto chemikálie samy způsobovat svědění. Níže vám přinášíme několik tipů na účinné přírodní složky, které mohou pomoci se svěděním kůže.
- Aloe vera je známé svými uklidňujícími a protizánětlivými vlastnostmi. Pomáhá uklidnit podrážděnou pokožku a poskytuje chladivý pocit, který zmírňuje svědění. V nabídce našeho e-shopu naleznete organickou šťávu z aloe vera, která je vzácnou esencí a účinným pomocníkem při svědící pokožce.
- Heřmánek je další silnou protizánětlivou složkou, která může snížit zarudnutí a svědění. Je dostatečně jemný i pro citlivou pokožku dětí a jistě stojí za zvážení. V naší nabídce máme květovou vodu z heřmánku, která je ručně destilovaná přímo z jeho květin.
- Ovesné vločky se po staletí používají k léčbě podráždění a svědění kůže. Vytváří na pokožce ochrannou bariéru, pomáhají uzamykat vlhkost a snižují zánět. Přírodní ovesný olej je skutečným darem pro suchou a svědivou pokožku.
- Kokosový olej je vynikající hydratační prostředek, který také může pomoci zmírnit suchou pokožku a svědění. Má také antibakteriální vlastnosti, díky čemuž je ideální pro prevenci infekcí způsobených poškrábáním.
- Čajovníkový olej má antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti, proto je účinný i po bodnutí hmyzem. Přidává se například také jako složka do šamponů na svědící pokožku.
Často kladené otázky o svědění kůže
V této sekci se spolu podíváme na časté otázky ohledně svědění kůže a pokusíme se poskytnout co nejlepší odpovědi.
Proč mě svědí kůže v noci?
Svědění kůže v noci může být způsobeno několika faktory, včetně suché pokožky, alergenů v ložním prádle nebo základních kožních onemocnění. V takovém případě je důležité dodržovat osobní hygienu, před spaním používat hydratační přípravky, pravidelně měnit ložní povlečení a při jejich praní používat nedráždivé prací prostředky.
Může strava ovlivnit svědění kůže?
Ano, strava může hrát roli ve zdraví pokožky. Potraviny s vysokým obsahem cukru a zpracované složky mohou zhoršit záněty a kožní problémy. Začlenění protizánětlivých potravin, jakými jsou ovoce, zelenina a potraviny obsahující omega-3 mastné kyseliny, může pomoci zlepšit stav pokožky.
Jak zastavit svědění kůže?
Chcete-li předejít svědění kůže, udržujte pokožku hydratovanou, vyhýbejte se agresivním chemikáliím v kosmetických produktech a noste volné oblečení vyrobené z přírodních vláken. Pijte dostatek tekutin a zdravě se stravujte, jelikož to také může přispět k celkovému zdraví pokožky. V případě přetrvávajícího problému se svěděním kůže je třeba navštívit lékaře - dermatologa.
Je přírodní kosmetika bezpečná pro citlivou pokožku?
Přírodní kosmetika je obecně bezpečná pro citlivou pokožku, protože neobsahuje agresivní chemikálie a syntetické vonné látky. I přírodní kosmetika ale může obsahovat látky, na které můžete být alergičtí. Před použitím nového produktu je proto vždy dobré provést test, abyste se ujistili, že nemáte nežádoucí reakce. To znamená, že nejprve použijete jen malé množství přípravku na malém místě a počkáte, zda se vyskytne nežádaná reakce.
Může svědění kůže způsobovat i stres?
Ano, stres může také přispět ke svědění kůže. Stres spouští uvolňování určitých chemikálií v těle, které mohou způsobit nebo zhoršit svědění. Pomoci zvládnout kožní problémy související se stresem může využívání technik ke zmírnění stresu, jakými jsou meditace, cvičení či přiměřený spánek.
Zajímavosti o svědění pokožky
Svědění kůže může být frustrující a nepříjemné, ale v mnoha případech nabízí přírodní kosmetika účinná a šetrná řešení. Pokud ale váš problém přetrvává dlouhodobě nebo je váš stav vážný, je třeba navštívit lékaře.
Věděli jste?
- O pocitu svědění se předpokládá, že se vyvinul jako ochranný mechanismus pro odstranění dráždivých látek z pokožky.
- Škrábání svědících míst může uvolnit serotonin (hormon dobré nálady nebo štěstí), který dočasně zesiluje pocit svědění, což vede k ještě většímu škrábání.
- Ovesné koupele se již po staletí používají ke zmírnění svědění a zánětu, přičemž prvotní zmínky sahají až do starověkého Egypta.
- Někteří lidé pociťují stav zvaný psychogenní svědění, kdy svědění souvisí spíše s psychickými faktory než s fyzickou příčinou.
- Kůže je největším orgánem těla a svědění je jednou z nejčastějších obtíží, se kterými se dermatologové setkávají.
- Kopřivka může způsobit vážné svědění a často ji spouštějí alergické reakce nebo stres.